úterý 26. července 2011

Moje recepty


Jsem zrovna u Tupejže četla nový články a všimla si, že psal o Pavlačáku. A tak jsem si řekla, že bych mohla napsat o Odpoledni cukrářů, což je po dlouhé době první próza, co píšu, a co ji píšu dobrovolně. Navíc.

První, co mě napadlo, byl název. Ten mě napadl v antikvariátu při pohledu na Zářijové růže. Není to anagram ani nic, jen nějaká asociace. Takže jsem si řekla, že takhle se musí něco jmenovat, třebaže název to není nijak zvlášť strhující.

A pak jsem to nechala ležet, dokud nepřišla máma a neřekla: "Podívej, co jsem našla. Pěkně odporná knížka na recepty, tu mi dala teta Eva, fakt hnus, co? Nechceš ji?" Takže danke, liebe Eva, pro mě to bylo znamení, i když ta kniha je fakt odporná. Na vnitřní stranu desek nalepila jsem si Jezulátko a už to jelo.
Nejprve jsem si tam chtěla napsat jenom kratší povídku, co jsem měla v hlavě nějakej čas -- že ta věc zešílí, to mě ani ve snu nenapadlo. No a začalo si to žít svým životem, místo párstránkové povídky vzniklo několik desítek stran, na které se stále víc nabaloval příběh, o kterém už teď aspoň tuším, jak dopadne.I když, samozřejmě, řada školometů tvrdí, že má mít všechno svůj význam a že mám od začátku vědět všechno, já zahájila svý a nevyzrálý turné po příbězích a nic moc neřeším. Ani to, jestli to kdy kdo bude číst. Asi nebude. Ale to mi nevadí. Odpoledne cukrářů by měl bejt příběh o svobodě, a ten zbytek, jako třeba jestli tahle postava nevstoupila do děje moc brzo nebo pozdě, to nechám na ostatních -- psát se nikdy nenaučím, ale bavit mě to asi už nepřestane.

Právě jsem zabordelila kuchyň a zničila světlo v koupelně, tak to jdu nějak řešit.

3 komentáře:

  1. Moc ráda od tebe čtu cokoli. S nedostatkem čtenářů nejspíš nikdy nebudeš mít problém. Zdeňka

    OdpovědětVymazat
  2. Díky moc za komentář, Zdeňko. Poslední dobou mi přijde, že psaní dost mrvím, tak mě to potěšilo. Bětka

    OdpovědětVymazat
  3. Rád si tvoje dílo přečtu, pokud se někdy rozhodneš ho zveřejnit. Už jenom fakt, že začalo žít vlastním životem, je dobrý znamení.Rád si tvoje dílo přečtu, pokud se někdy rozhodneš ho zveřejnit. Už jenom fakt, že začalo žít vlastním životem, je dobrý znamení.

    OdpovědětVymazat